Výrobci / značky
Kategorie      
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Základní chyby užívání e-cigaret

Úvod NávodyZákladní chyby užívání e-cigaret

Připravili jsme si pro vás článek upozorňující na některá z nich. Dáte-li si na ně pozor, můžete výrazně omezit problém spojení s protékáním, pálením vaty, prskáním, bubláním atd.

Příliš četné potahování
Četnost potahování hraje důležitou roli v podstatě u všech elektronických cigaret. I když u některých to sice takový problém být nemusí, u jiných je třeba si na to dávat pozor. Ten princip je jednoduchý. Žhavící hlava má v sobě spirálku s vatou, vata se nasákne e-liquidem a rozžhavená spirálka e-liquid z vaty odpařuje. Dokud je co odpařovat, je vše v pořádku, ale jakmile je vata suchá, dostaneme takzvaný „dry hit“ (suchý potah), vata se napálí a žhavící hlava je na vyhození.

Jak docílit toho, aby se to nestalo? Četnost potahování má na to určitě nemalý vliv. Dále to však ovlivní níže zmiňovaná hustota e-liquidu, poloha e-cigarety a včasné doplňování. V rámci potahování je tak potřeba si dávat pozor, abychom netahali rychleji, než se vata v hlavě stačí zásobovat e-liquidem. Každá hlava je jiná a má jiné přívody e-liquidu. Obecně ale platí, že se příliš nedá e-cigaretu používat jako klasickou cigaretu, tedy že budeme deset minu vkuse kouřit. U elektronických cigaret je daleko vhodnější si párkrát potáhnout a pak nechat žhavící hlavě, potažmo vatě pár minut, aby se opět dostatečně nasákla e-liquidem.

Řídký, nebo hustý e-liquid
Hustota e-liquidu zásadně ovlivňuje fungování elektronické cigarety, potažmo jejího clearomizéru. Zvolte příliš hustý e-liquid (vysoký poměr VG) a v kombinaci s nevhodnými žhavícími hlavami se bude špatně dostávat k vatě a ta se bude přepalovat. Zvolte naopak příliš řídký e-liquid (vysoký poměr PG) a v kombinaci s nevhodnými žhavícími hlavami se jím spirálka příliš rychle prožhaví a opět tak může dojít k napálení vaty. Pravděpodobněji vám však bude e-liquid z clearomizéru protékat přívody vzduchu. V případě clearomizéru s horním přívodem bude docházet k bublání a prskání.

Jak si tedy vybrat vhodný e-liquid? Nejjednodušší způsob orientace je podle toho, k čemu je daný clearomizér určen. Je pro přímé potahování do plic? Tak to budeme potřebovat e-liquid s vyšším poměrem VG. Je clearomizér určen pro potahování pusa-plíce? Tak to s největší pravděpodobností bude potřeba vyvážený poměr PG/VG, případně více PG.

Dále se můžeme orientovat podle žhavících hlav a jejich otvorů pro přívod e-liquidu. Čím je otvor větší, tím spíše budeme potřebovat hustší e-liquid. Takové žhavící hlavy najdeme právě u nízkoodporových tanků pro přímé potahování do plic. Naopak menší žhavící hlavy mají také menší otvory pro přívod e-liquidu a hustější náplně by se přes ně špatně dostávaly k vatě.

Poloha e-cigarety
Možná se to bude zdát jako nepodstatný detail, ale také poloha, v jaké e-cigaretu při vapování držíme, může mít vliv na její správné fungování. Toto platí pro naprostou většinu e-cigaret, především pak pro e-dýmky.

Jde o to, že žhavící hlavy mají otvory pro přívod e-liquidu ve své spodní části, samotné hlavy jsou navíc také ve spodní části clearomizéru, díky tomu tak z něj můžete spotřebovat co nejvíce e-liquidu. V případě, že je tank plný, na poloze e-cigarety v podstatě nezáleží, ale jakmile máme clearomizér naplněn pouze z poloviny a méně je dobré clearomizér a vlastně i celou e-cigaretu držet ve svislé poloze. To samozřejmě není zrovna úplně příjemné, takže pro optimální používání si vystačíme s úhlem 45°.

Pokud bychom totiž měli clearomizér s malým množstvím e-liquidu a používali jej ve vodorovné poloze, přívody e-liquidu na žhavících hlavách nebudou dostatečně ponořeny a při četnějším potahování se bude vata v hlavě vysušovat, ale již se nebude zásobovat novým e-liquidem a dojde tak snadno k jejímu napálení.

Náustek
I tak na první pohled nedůležitá součást elektronické cigarety může mít významný vliv na její fungování. S příliš širokým náustkem natáhnete při potahu do žhavící hlavy příliš vzduchu a s tím i příliš mnoho e-liquidu. Nejen, že to pocitově nebude příliš ideální, ale také se s několika takovými potahy snadno přesytí žhavící hlavy. To znamená, že vata v hlavě již bude plně nasáknutá, ale stále do ní bude proudit další e-liquid, ten už nebude vata schopna absorbovat a kvůli tomu můžete dojít k několika problémům.

V případě, že máme clearomizér se spodním přívodem vzduchu, může dojít k protékání e-liquidu. V případě, že máme clearomizér s horním přívodem vzduchu, s největší pravděpodobností dojde k bublání a následnému prskání e-liquidu do úst. Jakmile dojde k přesycení hlavy, je potřeba dostat přebytečný e-liquid ven.

U clearomizérů se spodním přívodem vzduchu je to vcelku jednoduché, stačí vzít papírový kapesník, dát ho kolem otvorů přívodu vzduchu a bez žhavení spirálky fouknout do clearomizéru. Přebytečný e-liquid se tak vyfouká ven.

U clearomizérů s horním přívodem vzduchu tento postup však příliš účinný není. Lépe bude fungovat následující. Několikrát si z clearomizéru bez žhavení spirálky potáhneme a poté se pokusíme přebytečný e-liquid vyklepat směrem náustku. Vylítnou z něj kapičky e-liquidu a poté už bude clearomizér normálně fungovat.

Způsob potahu
Z elektronických cigaret lze potahovat dvěma způsoby: klasicky pusa-plíce, nebo přímo do plic. To, jestli budeme potahovat jedním, nebo druhým způsobem ovlivňuje clearomizér, respektive žhavící hlava, kterou máme uvnitř. Je však důležité, abychom tento způsob dodržovali. Nesprávné potahování může způsobit řadu nechtěných problémů.

Jestliže máme žhavící hlavu určenou pro přímé potahování a budeme ji používat způsobem pusa-plíce, hlava se nám přesytí. O tom jsme již psali výše v případě náustku, ale zde k přesycení dochází z jiného důvodu. Nízkoodporové žhavící hlavy určené pro přímé potahování rychle a hodně žhaví, vytváří tak velké množství páry, jestliže budeme potahovat pusa-plíce, nejsme schopni dostat veškerou vzniklou páru z clearomizéru, ta v něm tak zůstane a zkondenzuje zpět do kapalného skupenství. A vzhledem k tomu, že vata je již plně nasáknutá e-liquidem z běžného zásobování, hlava se přesytí a vzniknou problémy, které jsme si popsali výše, včetně řešení.

Méně častý případ je, že máme žhavící hlavu určenou pro potahování pusa-plíce, ale potahujeme ji přímo do plic. V takovém případě může dojít k napálení vaty uvnitř hlavy. Přímé potahy jsou daleko prudší a delší, než způsob pusa-plíce. Vdechujeme tak mnohem více páry, spirálku žhavíme déle a z vaty odpaříme více e-liquidu. Jeden, dva takové potahy v podstatě neublíží, ale více potahů už ano. Hlavy určené pro pusa-plíce mají často malé otvory pro přívody e-liquid a nestihnou tak vatu zásobovat dalším e-liquidem. Při více přímých potazích do plic tak dojde k napálení vaty, a to už je celá hlava na odpis.

Včasné doplňování e-liquidu
Množství e-liquidu uvnitř clearomizéru hraje podstatou roli při zásobování žhavící hlavy. Každá hlava má otvory, kterými se e-liquid dostává k vatě a je důležité, aby tyto otvory byly vždy ponořeny v náplni. Jakmile je hladina e-liquidu pod otvory, k vatě se nedostává potřebné množství e-liquidu a bude se přepalovat.

Druhou roli hraje tlak uvnitř clearomizéru. Čím méně je e-liquidu uvnitř clearomizéru, tím hůře se může dostávat do žhavící hlavy, tím se tak prodlužuje doba, než se vata opět nasákne na dostatečnou úroveň, aby nedošlo k přepálení. Často se snažíme z clearomizéru dostat veškeré množství e-liquidu, než si znovu doplníme, ale tím také zvyšujeme šanci napálení vaty a v podstatě ji tímto způsob rychleji opotřebíme.

Závěrem
Elektronické cigarety mají různou konstrukci a různá specifika, která často vyžadují i nepatrně odlišný způsob používání. Z některé taháme prudčeji a krátce, z jiné zase zvolna a dlouze. Jedná má perfektní zásobování, u druhé je třeba si dát pozor na četnost potahů. Zatímco některé bez problému zvládnou vyvážený poměr PG/VG, pro další to může být příliš husté, nebo příliš řídké. Zvyknout si na elektronickou cigaretu, nebo klidně i nový clearomizér chvilku trvá. A klidně se může stát, že i když je clearomizér / e-cigareta naprosto v pořádku, nemusí vám vůbec vyhovovat. Výběr je dnes už tak široký, že tu pravou si najde každý, je však potřeba si správně vybrat.

Copyright 2017 - 2021 © jakuma.cz