Výrobci / značky
Kategorie      
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Proč mi e-liquid změnil barvu ?

Úvod NávodyProč mi e-liquid změnil barvu ?

Stalo se vám někdy, že vám e-liquid v lahvičce nebo v clearomizéru změnil barvu? Asi ano. A možná jste se báli, že už je náplň zkažená a raději jste ji vylili. To je ovšem škoda, protože změna barvy e-liquidu nemá tak úplně co do činění s jeho kvalitou, ale s jednotlivými ingrediencemi.

Nejprve se podívejme na situaci, když nám e-liquid změní barvu v lahvičce. To se občas může stát i před otevřením náplně a stojí za tím běžná chemická reakce – oxidace. Nikotin je totiž velmi reaktivní látkou a právě on může zapříčinit změnu barvy buď to interakcí s ostatními látkami v e-liquidu, nebo tím, že je vystaven vzduchu, světlu nebo teplu. E-liquidy s nikotinem tak mají tendenci po čase tmavnout, a to i v případě, že je uchováváte v chladu bez přístupu světla. Některé firmy, aby podobným situacím předešly, přidávají do svých náplní konzervanty nebo stabilizátory, které oxidaci zabrání.

Nejpodstatnější je však to, že oxidace je přirozenou chemickou reakcí, která neovlivňuje chuť, ani kvalitu e-liquidu. Staré náplně s nikotinem můžou téměř zcela zčernat, ale jedná se pouze o změnu vzhledu, neznamená to, že by se e-liquid zkazil.

Oxidace je dokonce daleko rychlejší v clearomizéru, kde je nikotin vystaven vysokým teplotám. Čím více pak obsahuje váš e-liquid nikotinu, tím více se oxidace projeví. Dalo by se to přirovnat k oloupanému jablku, které po čase ztmavne, ale jeho chuť zůstane stále stejná. Navíc pokud vám váš e-liquid tímto způsobem mění barvu, můžete to brát tak, že je o něco více „přírodní“, protože nejspíše neobsahuje chemické látky, které mají oxidaci zabránit.

Oxidace však není jediným viníkem změny barvy e-liquidu. Náplně s větší částí rostlinného glycerolu (VG) jsou bez ohledu na danou příchuť sladší než ty s propylen glykolem (PG) a vyšší teploty způsobují to, že takový e-liquid pak na spirálce „karamelizuje“. Taková spirálka pak zbarvuje e-liquid v clearomizéru a čím méně náplně v něm máte, tím více je pak tmavší. V některých extrémních případech při použití 100% VG e-liquidů můžete začít s naprosto průzračnou náplní, která nakonec v clearomizéru úplně zčerná. Přidání dalšího e-liquidu do clearomizéru nepomůže, ten zčerná ještě rychleji díky již vytvořené napálenině na spirálce a zbytkům zbarveného e-liquidu v clearomizéru.

Vzhledem k tomu, že „karamelizace“ ve výsledku neovlivňuje jen barvu, ale také chuť e-liquidu, je doporučené před dalším doplnění vyčistit jak celý tank, tak žhavící hlavu. Čištění samozřejmě nepomůže úplně na 100% a časem bude potřeba spirálku a knot (vatu) nebo celou žhavící hlavu vyměnit. Důležité je ještě zmínit, že tvorba napáleniny se přímo vztahuje ke sladkosti a hustotě e-liquidu, takže například velmi hustá a sladká náplň „zkaramelizuje“ daleko rychleji, než tabákový PG e-liquid.

Ať už se vám tedy e-liquid zbarví oxidací nebo „karamelizací“, není třeba se bát, je to poměrně běžné a pokud se vám to ještě nestalo, je dost možné, že buď používáte náplně bez nikotinu, nebo ty méně sladké s převážně PG základem.

Copyright 2017 - 2021 © jakuma.cz